Lída Baarová
Kolegové o ní říkali, že byla naivní, hloupá a bez talentu. Pravda ale je, že se o ni zajímal i Hollywood. Dorozuměla se anglicky, španělsky, italsky i německy, a právě v Německu byla ve 20 letech centrem filmové pozornosti. Pilovala jak herectví, tak i výslovnost, a proslula svým vzhledem i šarmem.
Hollywoodskou exkluzivní sedmiletou smlouvu ale odmítla. A to kvůli Josephu Goebbelsovi, se kterým měla vztah, a právě ten ji dovedl do vazby spolu s nálepkou, která se už odpárat nedá. Goebbels se do ní šíleně zamiloval. Chtěl se s ní odstěhovat a nechat se rozvést. To se ale dozvěděla jeho manželka, která to šla říct Hitlerovi, a ten mu vztah s Baarovou zakázal.
To válka ještě nebyla a Československo bylo samostatnou zemí.
Když přišla okupace, nebyla Baarová v příliš dobré situaci. Na jedné straně ji sledovalo gestapo a Češi se s ní nebavili. Během války natočila třeba slavný film Ohnivé léto, a když jí v Protektorátu zakázali točit, odjela do Itálie.
Na konci války ale utekla zpátky do Německa, kde ji vyslýchaly americké okupační orgány a nakonec skončila na nervové klinice.
V září 1945 byla převezena do pankrácké věznice a obvinili ji ze spolupráce s Němci. Její matce ze stresu selhalo při výsleších srdce. Její sestra spáchala sebevraždu poté, co ji nepustili do divadla, protože byla sestrou Baarové. Po 16 měsících výslechů a výpovědí od 80 svědků byla nakonec Lída Baarová propuštěna.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK