Mzdy u nás a ve světě
Současná tristní situace, co se zdražování týče, možná nejednoho donutila k vymyšlení jednoduché rovnice: vyšší výdaje = vyšší příjmy, aby byl život v rovnováze. Jenomže ono to není tak lehké a zaměstnavatel z této matematické filozofie nemusí být zrovna nadšený jako vy.
Jak jsme na tom ve srovnání s evropskými státy? Hůře placení než tady u nás jsou třeba na Slovensku, v Chorvatsku, Maďarsku nebo Bulharsku. Konkrétně tam je minimální mzda skoro 8 000 korun. To tady bylo naposledy v roce 2007.
Jestli nechcete vědět, v jaké zemi je to nejlepší a nechcete si tak naběhnout čelní žílu zloby, zacpěte si uši. Je to Lucembursko s minimální měsíční mzdou 53 100 korun. Co z toho plyne? Možná, že vždycky může být hůř, ale i líp. To asi jistá rovnováha je.
Dokonce se začíná i zužovat rozdíl v platech mezi muži a ženami. To je dobrá zpráva, ale jinak to s tou naběhnutou žílou možná bude ještě horší, než jsme si mysleli, protože k nám přichází jistý trend – veřejné mzdy. Tedy že budete vědět, kolik bere kolega od vedlejšího stolu. Říká se tomu transparentní systém a pár firem u nás už to tak praktikuje.
Na druhou stranu naše rovnice, o které jsme mluvili na začátku, by byla možná o něco jednodušší při hovoru s vaším zaměstnavatelem ohledně přidání mzdy.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK