TORNÁDA NA NAŠEM ÚZEMÍ
Když se řekne tornádo, asi si hned každý vybaví to, které se prohnalo jižní Moravou. Přestože to pravděpodobně bylo nejsilnější, které tu kdy bylo, zdaleka to nebylo první. Připomenout můžeme tornádo z roku 2002, kdy poškodilo jednatřicet rodinných domů, a to tenkrát dosáhlo „jen“ 1. stupně.
Tornáda se u nás v menší míře vyskytla už téměř všude, ovšem nikdy nepřesáhla ten již zmiňovaný 1. stupeň. O dva roky později se přehnalo přes Litovel na Olomouc. Tady ale mluvíme už o 3. stupni a škodách za stovky milionů.
V roce 2010 u nás byla tornáda dokonce dvě, a to v olomouckém Kojetíně a tentýž rok ještě v Olešnici na jižní Moravě. Jen rok na to pak v Pardubicích. Naštěstí nikoho nezranilo. Další dvě pak přišla v roce 2018.
Tornáda se ale netýkají jen jednadvacátého století. Vrátit bychom se mohli už do roku 1910. Tehdy se tornádo přehnalo od Budějovic až po Karlovy Vary, trvalo tři hodiny a bylo celkem raritní, protože česká tornáda urazí jen pár stovek metrů.
Anebo pražské tornádo, které jsme lehce nakousli už minulý týden. To se stalo roku 1119. V Kosmově kronice se o něm píše jako o „satanovi v podobě víru“ a poničilo velkou část knížecího paláce na Vyšehradě. Právě od tohoto roku až do roku 2017 bylo zaznamenáno celkem 180 tornád, která se nejčastěji objevovala ve 20. a 30. letech, a to právě v letních měsících.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK