MENU

Román Drákula

Svět podle Samiry
Román Drákula

Uprostřed hlubokých lesů kdesi v dnešním Rumunsku se nachází starý hrad. Je to pevnost, o které kolují ty nejrůznější historky. Tajemný kníže Drákula je nejznámějším upírem, který přes 100 let nahání hrůzu. Jak to ale bylo doopravdy?  

Tahle postava se poprvé objevila ve stejnojmenném irském románu a jeho spisovateli fantazie rozhodně nechyběla. Příběh je inspirován pověstmi o upírech a vlkodlacích, ale Drákula je víc než jen smyšlená zrůda. Opírá se totiž o reálnou osobu a sice jednoho knížete, který žil v 15. století.  

Když vám řeknu, že se mu říkalo Vlad Napichovač Drákula, tak se budete smát a celá tahle historka ztratí na vážnosti. Takže to říkat nebudu. Ale pravda to je. Údajně při jednom večírku, který pořádal na počest své korunovace, nechal své nepřátele napíchnout na kůly. Jakože pro jistotu. Nicméně tu přezdívku Drákula dostal už jeho otec. Údajně to má spojitost s mincemi, kam si nechal razit draka. V doslovném překladu by to pak znamenalo “syn draka”, ovšem rumunština má pro tohle slovo ještě jeden výraz. Ďábel. 

Taky to s ním nedopadlo dobře, ale protože lidi tyhle historky jak děsí, tak přitahují, koná se každoročně nespočet “drákulovských” zájezdů. Právě na okruhy po Rumunsku. Drákula navíc patří mezi nejpoužívanější postavu v knížkách a filmech, a to tak, že má zápis i v Guinnessově knize rekordů. 

Po vypršení autorských práv se objevoval i v animácích a muzikálech, jak zahraničních, tak i třeba v tom českém od Karla Svobody. No a možná vás zajímá, jak to dopadlo s tím spisovatelem. Tak ten si vzal bejvalku od Oscara Wilda, no a román mu moc nevydělal. Jak už to tak většinou bývá, slávy svého Drákuly se bohužel nedožil.  

Někdo tvrdí, že mu řádky nadiktovali nějaké zlé síly. Ovšem pravdou je, že do svých 8 let nechodil a protože byl připoután na lůžko, maminka se ho snažila zabavit nejrůznějšími příběhy starých keltů. O jeho náhlém vyléčení se pak mluvilo jako o zázraku. 

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Autor článku:
Adéla Zahradníčková
Adéla Zahradníčková,  redaktorka. Rádia Blaník si cením za propagaci českých umělců a umělkyň. A svými články na webu chci podpořit nejen tyto naše hodnoty.   

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Listen To Your Heart
ROXETTE
Listen To Your Heart - ROXETTE
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Hráli jsme kličkovanou
DALIBOR JANDA
Hráli jsme kličkovanou - DALIBOR JANDA
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Mighty Quinn
MANFRED MANN
Mighty Quinn - MANFRED MANN
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.