MENU

Historie gilotiny

Svět podle Samiry
Historie gilotiny

Do Velké francouzské revoluce, tedy do roku 1789, bývaly pro různé společenské vrstvy různé druhy trestu smrti: upálení pro kacíře, oběšení pro zloděje a meč pro šlechtu.

K největším „vynálezům“ právě tohoto období se řadí i gilotina. Ta byla pro všechny stejná, navíc údajně i humánní. Proč ty uvozovky? Panuje totiž přesvědčení, že tuhle věcičku poprvé vyrobil jistý lékař jménem Guillotin, ale pravdou je, že byl pouze jejím největším propagátorem a paradoxně i velkým odpůrcem trestu smrti.

Tohle rameno spravedlnosti, jak jej někteří nazývali, znali a používali už v Německu nebo Anglii ve 14. století.

Popravy byly velkou atrakcí; chodilo se na ně jako na zápas, včetně žen a dětí. Taková je pravda. Gilotina měla svou francouzskou premiéru roku 1792, ale diváci byli zklamaní. Proběhlo to až moc rychle.

Ke zdokonalení pomohl i Ludvík XVI., jemuž se samotnému pak gilotina stala osudnou, stejně tak i jeho ženě, Marii Antoinettě. To už byl lid nadšený a euforie pokračovala. Obchodníci si gilotinu dávali do svých znaků, prodávaly se miniatury, dámy nosily přívěsky a zločinci si ji nechali tetovat.

Až do roku 1939 probíhaly popravy veřejně. V českých zemích pak gilotina neblaze proslula v době druhé světové války, kdy nacisté používali k popravám například v pankrácké věznici. K samotné poslední popravě gilotinou pak došlo roku 1977. To není zas tak dávno.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
It's Raining Men
GERI HALLIWELL
It's Raining Men - GERI HALLIWELL
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Hned teď
KRYŠTOF
Hned teď - KRYŠTOF
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
When Julie Comes Around
CUFF LINKS
When Julie Comes Around - CUFF LINKS
Copyright © 2024 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.