MENU

Emil Zátopek

Svět podle Samiry

Emil Zátopek byl prvním člověkem na světě, který uběhl 10 km pod 29 minut a 20 km pod 1 hodinu. Těch rekordů však bylo více. Celkem vytvořil 13 světových rekordů, získal čtyři zlaté olympijské medaile a jednu stříbrnou. Na mistrovství Evropy vybojoval tři zlaté medaile a celkem desetkrát ovládl mistrovství u nás.

Jeho žena, Dana Zátopková, je jednou z nejúspěšnějších atletek své generace a velmi inspirativní osobností. Tato rodačka z Karviné se stala olympijskou vítězkou v hodu oštěpem v roce 1952 a o osm let později získala ještě stříbrnou medaili. K tomu má na kontě dvě zlaté medaile z mistrovství Evropy a třináct mistrovských titulů Československa.

Tento velmi úspěšný pár má svou první společnou olympiádu spojenou s Helsinkami, kde Emil Zátopek získal tři zlaté medaile, včetně zlata z maratonu, který běžel poprvé v životě. Ve všech třech disciplínách vytvořil světové rekordy. Podle expertů se něco takového už nikdy nikomu nepodaří. Československý reprezentant Emil Zátopek se se svou ženou Danou seznámili v roce 1945 na závodech ve Zlíně. Tento legendární pár měl kromě mimořádného talentu a nadšení pro sport ještě jednu věc společnou - oba se narodili ve stejný den i rok, tedy 19. září 1922.

Po podepsání petice a kritice okupace byl Zátopek ze všech prací vyhozen, a tak se jeden z největších Čechů živil manuálně, například kopáním studní. To jen tak na připomenutí, co se dělo za minulého režimu. Po sametové revoluci se mu ale právem vrátilo uznání a on i jeho žena svým elánem a úspěchy mohli dál motivovat mladé lidi po celé zemi.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK