Cukety
Krásný dobrý den! Brzy to přijde a vy, co na zahradě pěstujete cukety, budete chodit a rozdávat je na všechny strany. Brzy nastane čas, kdy místo pozdravu „Ahoj, jak se máš?“ uslyšíte „Nechceš cuketu?“ To asi znáte. Ostatně, velmi dobře si pamatuji, jak to bylo loni. Do rádia jsem cukety nosila neustále. Když mě kolegové viděli ve dveřích, bylo jim jasné, co nesu v tašce.
Dnes mám pro vás pár dobrých rad, jak využít prakticky cuketu v domácnosti, pokud budete mít i letos velkou úrodu. Co si cuketu naložit? V podstatě je to stejné, jako když nakládáte okurky. Cuketu nakrájíte na kostičky a dáte do sklenic. Lák je stejný jako u okurek, a až na cuketu dostanete v zimě chuť, sáhnete do špajzky.
Příprava láku je jednoduchá: Do velkého hrnce dáme vodu, ocet, přidáme sůl, cukr, hořčičné semínko, pepř, nové koření, hřebíček a bobkový list. Přivedeme k varu a za občasného míchání vaříme asi 15 minut. Sklenice naplněné nakrájenými cuketami zalijeme horkým nálevem a zavaříme na 90 °C zhruba 10 minut.
Cuketu můžete nasušit a potom z ní udělat mouku. Je to skvělé pro zahušťování omáček a polévek. V jídle její chuť v podstatě nepoznáte. A třetí možností je cukety uchovat v mrazáku. Cuketu nahrubo nastrouhejte a dejte do sáčků, poté vložte do mrazáku. V zimě z toho můžete dělat cukeťáky nebo cuketovou buchtu. Cuketa takhle uchovaná je ještě lepší než čerstvá.
Přerostlé cukety můžete uschovat ve sklepě, kde vydrží až do Vánoc. Plody nechte na rostlině do té doby, než přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a na poklep znít dutě. Pak cukety opatrně odlomte, nechte zaschnout jizvu po stopce a uložte je do přepravky ve sklepě tak, aby nebyly ve vlhku. Tam vám vydrží až do února dalšího roku. Plody ale nesmějí nést žádné známky poškození.
Vyzkoušejte naše dnešní dobré rady a na slyšenou příště!
Všechny díly pořadu Dobré rady do zahrady si poslechněte zde