Svatojánská noc
Svatojánská noc patří mezi ty nejmagičtější a je s ní spojeno hned několik legend. Je také synonymem slunovratu a oslavuje se příchod léta.
Profesionální kořenářky tak o půlnoci chodily trhat bylinky, které v tento jediný večer měly největší léčivou sílu. Musely je sesbírat z devíti různých míst a dělaly se z nich pak elixíry mládí a zdraví anebo svatojánské elixíry lásky. Tahle noc má totiž s láskou hodně co do činění, protože bylinky mají nejen moc léčivou, ale i magickou, takže podle pověsti přinášejí peníze, úspěch a hlavně právě tu lásku.
Dívky tak dříve z devatera svatojánského kvítí pletly věnečky, které buďto házely do vody, aby se dozvěděly, odkud jejich budoucí milý je, nebo si je dávaly pod polštář, aby pak ve snu viděly, jak bude vypadat. Nevěsty zase bylinky zašívaly ženichům do límce u košile, aby bylo manželství šťastné a hlavně nebylo bezdětné.
Svatojánská noc je také nakloněna hledačům pokladů. Některé páry, a to i když k sobě nepatřily, se totiž oficiálně vydávaly hledat poklad. Jenomže vzhledem k tomu, že lidé věřili, že v nejkratší noc v roce se může dělat to, co jindy ne, beztrestně a nezávazně, tak toto hledání dopadlo většinou úplně jinak.
Ti, co šli skutečně hledat poklad, se pak orientovali podle kapradí, které kvete jen na svatého Jana. Směli si vzít ale jen tolik, kolik unesli, jinak by podle pověry propadli peklu.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK