Říjen je měsícem pizzy
Pizza má nekonečně mnoho chutí, můžete na ni dát téměř cokoliv a téměř vždycky to bude chutnat dobře.
Každou vteřinu se jí na světě sní 350 kousků a tu s rajčatovým základem jíme už od 17. století. Stejně jako u většiny typických zemí pro dané jídlo, pizza nepochází z Itálie. Legenda o placatém chlebu, na který se dávaly olivy, fíky, olej a koření, pochází z Egypta. Italům ale nelze upřít, že dělají nejlepší pizzu na světě.
Pizza má také svou sportovní disciplínu, ovšem nejedná se o pojídání, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale o házení těstem. Říká se tomu freestyle pizza a má i akrobatické prvky.
Za tu nejdražší byste dali v přepočtu 280 000 korun. Připraví vám ji tři kuchaři doma a dávají na ni ty nejdražší suroviny, jako je humr, kaviár, buvolí mozzarella nebo ručně vyráběná růžová sůl.
A když už jsme u těch nej: největší pizzu udělali před osmi lety v Římě a měřila 1261 m².
Závěrem něco k příchutím – jsou jen dva druhy lidí: ti, kteří pizzu milují s ananasem, a ti, kteří ji nenávidí. Tuhle kombinaci Havaj vymyslel Řech v Kanadě. Rozhodněte se sami, jestli je důvod ho oslavovat, nebo proklít.
Na druhou stranu Japonci si na ni dávají majonézu, brambory, mořské řasy nebo avokádo. No a tohle oblíbené jídlo se dostalo i do vesmíru. Jednalo se o nejdražší donášku vůbec, a to speciální raketou. Bylo to v roce 2001, a příchuť byla salámová.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK