Ohrožená a vyhynulá zvířata
Za dobu, co je lidstvo lidstvem, se pomalu ale jistě rozšiřuje počet zvířat, která postupně přibývají na červeném seznamu ohrožených druhů. Je jich momentálně přes 40 000 zvířat a rostlin a s velkou pravděpodobností tak další a další druhy uvidíme pouze na obrázku.
Týká se to i třeba žluťáska barvoměnného, který se stal předlohou pro motýla Emanuela a který u nás dříve byl takřka všude. Od roku 2010 je u nás považován za vyhynulého, a ve světě, jako je třeba Rumunsko nebo Ukrajina, je velmi ohroženým druhem. A není sám, motýli z naší přírody rychle mizí.
Možná si někdo z vás ještě vzpomene na nosorožce tuponosého. Šestičlenná skupinka byla svého času ubytovaná ve Dvoře Králové. Poslední svého druhu však zemřel v roce 2018 v Keni. Poslali ho tam právě od nás a měl dokonce i svou vlastní ochranku, která o něj pečovala. Pro jeho vlastní bezpečí mu byl uříznut roh, právě kvůli nim totiž všechny ostatní pytláci vybili.
Podobný osud potkal i želvy abingdonské. Poslední stoletý samec George zemřel před deseti lety. Do konce 19. století byly Galapágy plné těchto želv, ale lidé je ve velkém začali lovit na maso.
Velká spekulace se pak tvoří kolem vakovlka, kterému se přezdívá tasmánský tygr a žil v Austrálii. Příliš velký nebyl a oficiálně neexistuje od roku 1936. Občas se však objeví nějaká fotografie, která by měla dokazovat, že některá zvířata jsou ještě naživu.
Závěrem zmíníme asi nejznámějšího ptáka dodo, neboli dronta mauricijského. Ten byl vyhuben už v 17. století. Vůbec se lidí nebál a ti zase jedli jeho vajíčka. Navíc přivezli s sebou kočky a psy, proti kterým hodný dronte neměl šanci.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK