Jablka a jejich benefity
U nás v Česku jablka stále patří mezi nejoblíbenější, nejpěstovanější a nejprodávanější ovoce. Není divu, mají v sobě hodně vlákniny, antioxidantů a celkově spoustu minerálních látek, jako je hořčík, vápník nebo železo.
Vyrábět se z nich dá i pálenka, kalvádos, což je dobré na vypálení bacilů. Mimochodem, jedno staré přísloví z Walesu říká: „Denně jedno jablko lékaře udržuje daleko.“
Když jsou jablka čerstvá, měla by plavat na hladině, takže příště si do obchodu vezměte lavor a barel vody. Ročně u nás každý sní v průměru 25 kilogramů jablek. Já je většinou mám ve štrůdlech, ale kdybyste chtěli ochutnat všechny druhy, trvalo by to asi dlouho, protože jich je přes 8000.
To vám většinou dojde, když jdete do obchodu a hledáte ten správný druh na váze v samoobsluze, aby vás prodavačka nehnala a celá fronta na vás pohoršeně nekoukala.
Nejtěžší jablko se našlo v Japonsku v roce 2005 a vážilo přes 2 kilogramy. Úplně první plody údajně trhaly někde v Kazachstánu, odkud se pěstování rozšířilo do Evropy. Už staří Řekové uměli vypěstovat několik odrůd jablek, takže jsme je znali dávno předtím, než v ráji poradil had Evě, aby si jedno utrhla.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK