Čokoláda
Název stromu, ze kterého čokoláda pochází, se překládá jako pokrm bohů a na to, abyste si ji mohli dát 4 tabulky, musí strom růst skoro celý rok. Ta první čokoláda byla úplně jiná než dnes. Kouzlo kakaových bobů objevili májové, a to asi 100 let před naším letopočtem. Vyráběly z toho takový mastný studený nápoj, do kterého dávaly koření jako třeba chilli nebo pepř a recept si předávali z generace na generaci.
No a aztécký vládce jich dokázal vypít klidně 50 denně. Dříve se čokoládou dalo i platit za 100 kakaových bobů jste si mohli koupit 1 otroka v historii se čokoláda hlavně pila v 17. století to bylo dokonce velká móda a první tyčinka vznikla až před 170 lety. A to ještě hodně nekvalitní. A spíš to byla taková hrouda.
Čokoládou se dokonce můžete i předávkovat smrtelné dávky, ale jen tak někdo nedosáhne. Desetileté dítě by muselo sníst 16 kilo čokolády a to mu rodiče nedovolí. A když už jsme u té smrtelnosti během 2. Světové války chtěli nacisté čokoládou zabít Winstona Churchilla, výbušné zařízení pokryli vrstvou hořké polevy a pak ji zabalili do zlatého papíru. Naštěstí se na to přišlo včas.
A ještě jedna zajímavost, spotřeba čokolády u nás každoročně roste, průměrně jí každý z nás sní až 7 kilo za rok. Nejvíce pak jde na odbyt ve Švýcarsku a Německu.
No a jaká je u nás nejoblíbenější? Nejčastěji kupujeme mléčnou, i když pozornost si čím dál tím víc získává i hořká s více než 35 procenty kakaa.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK