ANNA, CHLADNA Z RÁNA
Na dnešní den připadá rčení "Anna, chladna z rána". Je to asi jedna z nejznámějších lidových pranostik, která říká, že nastává typický zlom léta, a sice, že začíná období chladnějších nocí a mlhavých rán. Pro naše předky to bylo určité varování, že je čas začít se na zimu připravovat.
Dny kolem svátku svaté Anny bývají nejteplejším obdobím v roce, což můžeme potvrdit i podle současného počasí. Zároveň se ale říká, že po svaté Anně léto neustane, takže se nemusíme obávat, že bychom si teplé počasí ještě neužili.
Na svatou Annu také začínal takzvaný boj o paprsky. To probíhalo tak, že se ze slámy vyrobily panenky, které se oblékly do šatů. Rozdělávaly se velké ohně a tančilo se až do rána, aby se noc trochu protopila. Také se peklo z první sklizně. Jeden kus se pak dával bohům jako poděkování za úrodu a zároveň s prosbou, aby sluneční paprsky vydržely co nejdéle.
Kdo vlastně byla ta svatá Anna? Údajně babička Ježíše Krista. Se svým manželem Jáchymem nemohli dlouho mít děti, ale nakonec se jim narodila Marie. Anna se pak stala ochránkyní těhotných žen a manželství. Je také patronkou horníků, mlynářů, ale i celých měst, třeba italské Florencie.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK