Kadeřník Karl Nessler – vynálezce trvalé ondulace
Dne 8. 10. 1906 kadeřník Karl Nessler předvedl první trvalou ondulaci. Pokud vám jméno Charles Nessler nic neříká, není to vlastně žádné velké překvapení. Znají ho především kadeřníci, které zajímá historie jejich kadeřnického řemesla či dokonce umění.
Používali jste někdy kulmu na vlasy nebo pomůcku na jejich mačkání? Měli jste někdy trvalou? Pokud ano, tak vězte, že za vynálezem stál Charles Nessler.
V průběhu historie si ženy upravovaly vlasy pomocí sponek a dalších doplňků jak kvůli módě, tak kvůli zvyklostem. Vlasy si buď upravovaly samy, nebo měly služebnictvo, které je upravovalo za ně. Postupem času se rozšířily salony plné nejrůznějších pomůcek a speciálního vybavení. Jedním z oblíbených typů pomůcek byly ty na kulmování vlasů. Existovaly první patenty na stroje na vlnění vlasů, včetně patentů Marcela Grateaua z roku 1905 (kulma), Francoise Marcela z roku 1918 (speciální kulma) a Marjorie Joynerové z roku 1928 (stroj na trvalé vlnění vlasů). Mezi nimi do příběhu vstupuje Charles Nessler, který si otevřel síť kadeřnických salonů a mimo jiné si nechal patentovat stroj na trvalé vlny.
Charles Nessler, někdy označovaný jako Charles Nestle, se ve skutečnosti narodil jako Karl Nessler v Německu v roce 1872. Přestěhoval se do Anglie, kde si nechal patentovat vynález umělého obočí a v roce 1909 svůj první stroj na trvalé vlny. Provedl několik vylepšení a v roce 1914 podal další patent. Bohužel, když se v roce 1915 přestěhoval do USA, zjistil, že ve Spojených státech se již prodávají padělky jeho strojku. V roce 1919 podal patent na kulmu na vlasy u své společnosti Nestle Patent Holding.
Kromě toho, že byl vynálezcem, byl Nessler také podnikatelem a v oblasti New Yorku otevíral kadeřnické salony. V adresáři z roku 1918 měl obchod na pěkné adrese 657 5th Avenue, jen pár bloků od Central Parku. Jako majitel stříhal a upravoval vlasy a konzultoval nové typy účesů. Své podnikání přenesl i mimo New York a do konce 20. let 20. století měl mnoho poboček po celých Spojených státech.