TURISTIKA
Dá se říct, že turistika je stará jako lidstvo samo. Naši předkové chodili mnohem více. Nešlo o to, že by se chtěli udržovat v kondici, ale kdo zkrátka neměl koně, musel po svých za prací, do školy nebo na poutní místa. Ve středověku nebylo výjimkou, že někdo na cestách trávil i celý život.
Ovšem to, že chůze v přírodě prospívá našemu zdraví, vyzdvihoval až Jan Ámos Komenský. Vymýšlel nejen venkovní hry, ale plánoval i výlety.
Počátky turistiky jakožto cíleného poznávání přírodních krás se ale datují až od 19. století. Takovým průkopníkem byl Karel Hynek Mácha. O něm jsme mluvili nedávno, takže víte, že po cestě do Itálie tenkrát vypil jednačtyřicet litrů vína. No a právě během této cesty vznikl deník.
Nicméně takový ten největší boom přišel až s rozvojem železnic a map. Začalo se jezdit na hory, vznikaly první penziony a z místních se stávali průvodci. Turismus se začal brát jako sport.
Během první republiky zažívali zlaté časy trampové. Jedná se o další odvětví turistiky, a to i s přežitím v přírodě. Nutno podotknout, že právě turistické spolky ani během druhé světové války nebyly nikdy zrušeny. Byla tam ale jistá omezení, jako například zákaz pohybu v oblasti Sudet.
Turistické chaty pak byly až do převratu nejčastější formou letní dovolené. Po roce 1989 se ale začalo jezdit spíše do zahraničí. Dá se ale říct, že se trend obrací a letos tak možná opět bude převládat dovolená po Česku.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK