MENU

Světový den deštných pralesů

Svět podle Samiry
Světový den deštných pralesů

Ne nadarmo se o nich mluvilo jako o plicích planety. Dříve to byl dokonce hlavní zdroj kyslíku, udržovaly rovnováhu mezi kyslíkem a oxidem uhličitým a zpomalovaly nárůst globální teploty. Bejvávalo.

80 % všech světových pralesů je pryč, zbylo jich jen 7 %, jsou vážně ohrožené a navíc se z nich pomalu stávají skutečné plíce, tedy spotřebovávají více kyslíku, než umí vytvořit. Každý ví, že hlavní vinu na špatném stavu těchto lesů nese jejich kácení, kdy o domov přicházejí hlavně zvířata. V těchto lesích žije více než polovina všech druhů na světě, stejně tak i rostlin.

Všichni to ví, že je to problém. Přesto je to bohužel stále aktuální.

No a co nám tedy zbylo? Tím největším je stále Amazonský prales.

Česká republika by se svojí rozlohou do něj vešla skoro sedmdesátkrát, žije tam i pár desítek kmenů, které jsou od okolního světa dobrovolně naprosto izolované a nachází se tam největší národní park na světě.

Své pralesy má i střední Afrika. Našli byste v nich zvířata, která nejsou nikde jinde, stejně tak jako v chilských Andách, ruské Sibiři, Severní Americe nebo pralesy jihovýchodní Asie, zvané jako rajské. Žije v nich ohrožený tygr sumaterský. Je to poslední místo, kde volně žijí orangutani a jsou v nich nejstarší lesy světa.

Své pralesy má ale i Evropa. Ještě před 6000 lety jí pokrývaly celou, tím největším zbytkem dodnes zůstává Bělověžský prales mezi Polskem a Běloruskem.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Na srdci
SLZA & CELESTE BUCKINGHAM
Na srdci - SLZA & CELESTE BUCKINGHAM
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Hořely, padaly hvězdy
MICHAL ŠINDELÁŘ
Hořely, padaly hvězdy - MICHAL ŠINDELÁŘ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Come Home
Dave Clark Five
Come Home - Dave Clark Five
Copyright © 2024 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.