Svatý Martin
11. 11. je magické datum, které znamená především svátek Martina. Většina lidí jej má spojený s příchodem zimy a sněhu, i když zima ani sníh už několikátým rokem takhle brzy nepřicházejí. Co je ale na tomto datu podle mě nejlepší, je ta husa a víno.
Ovšem sám svatý Martin by z toho asi moc nadšený nebyl. Žil totiž jako poustevník, nejezdil na bílém koni ani se neládoval pečenými husami. I když stát se legendou kvůli tomuhle by bylo určitě fajn.
Někdy kolem roku 335 se Martin vracel ze svého ležení, když najednou potkal promrzlého žebráka a daroval mu polovinu svého vojenského pláště. Další noc se mu ve snu zjevil Ježíš. Martin už tehdy chtěl opustit vojenskou službu, ale nebylo mu to umožněno. Jednoho dne se odmítl zúčastnit bitvy, byl prohlášen za zrádce a musel jít proti nepříteli pouze s křížem.
Nakonec k boji vůbec nedošlo, protože nepřítel sám přišel s návrhem na mír. Zanedlouho poté Martin z armády odešel, nechal se pokřtít a začal studovat křesťanskou víru. Po čase byl jmenován biskupem, přestože tuto hodnost původně vůbec nechtěl přijmout. Dokonce se před posly, kteří jej měli dosadit do funkce, schovával v husinci – a právě proto ty husy.
Dnešní svatomartinské menu, které některé restaurace nabízejí, by Martinu bohatě vystačilo na celý měsíc. Prodává se to ale spolehlivě, a tak vinaře napadlo, že by na tom mohli také něco vydělat. Začátkem listopadu mají totiž stočené první lahve. Svatý Martin byl ale abstinent, a kdyby jen tušil, že z něho jednadvacáté století udělá symbol obžerství, možná by tehdy toho žebráka radši nechal zmrznout.
Pořád je na tom však lépe než chudák svatý Valentýn, jehož jménem obchodníci vydělávají miliony za prodej plyšových srdíček.
Martinů je u nás skoro 189 000, takže vše nejlepší! Kolik je v Česku bílých koní už ale dohledat nejde.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK