Svatořečení Anežky České
Anežka Přemyslovna byla nejmladší dcerou českého krále Přemysla Otakara I. Ten ji chtěl provdat. Nápadníci byli čtyři – jeden zemřel, druhý a třetí si to rozmysleli, a čtvrtého, když jí bylo 19 let, odmítla ona.
Přemysl Otakar totiž zemřel, a na trůn usedl jeho syn Václav I., který jí řekl, ať si dělá, co chce. Anežka však moc dobře věděla, co chce. Celá rodina se složila, a Anežka pak vybudovala jeden špitál a klášter, do kterého sama vstoupila. Bylo jí 23 let a s ostatními jeptiškami žila v naprosté chudobě.
Celý život pak pomáhala chudým a nemocným. V roce 1282 zemřela ve věku 71 let a byla pohřbena právě v tom klášteře. Z obavy před husity byly její ostatky přemístěny, ale zapomnělo se, kam. Zkrátka, když nejsou ostatky, není svatořečení, a tak se hledalo a hledalo, až se nakonec našlo.
A to v 50. letech minulého století ve španělském paláci El Escorial, kde bylo pohřbeno asi 7000 lidí. Seznam, kdo je kdo, se ale ztratil během španělské občanské války. Nakonec dorazil anonymně poštou, a najít ostatky, konkrétně dolní čelist Anežky, byla pak otázka pár minut.
V roce 1988 se ostatky vrátily do Prahy, a přestože nebylo možné dokázat jejich pravost, církev se svatořečením souhlasila. To proběhlo nakonec ve Vatikánu, a mohlo se ho účastnit 10 000 poutníků z komunistického Československa, které se jen pár dní poté otřáslo v základech. A následně se potvrdila i legenda, která praví, že až bude Anežka svatořečena, přijde do Čech svoboda. Nikdo ale tenkrát netušil, že se tak stane už za pět dní.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK