První nemocnice
Plné čekárny lidí, nepříjemná sestra a ještě vám vůbec není dobře. Každý už to někdy zažil. Nevím, jestli to pomůže, ale v těchto situacích si můžete vzpomenout na to, jak to v nemocnicích vypadalo dřív, a možná budete ještě rádi.
Historie nemocnic se začala psát asi od roku 900, kdy kláštery zakládaly ubytovny pro chudé, bezdomovce nebo poutníky. Dostali tam nejnutnější péči a ošetření. Pokud byl nemocný někdo z vyšších vrstev, chodil lékař za ním domů.
Ve vrcholném středověku, tedy někdy kolem roku 1210, se začala vrstva chudých a lidí bez domova rozrůstat, a klášterní špitály byly často přeplněné. Proto se začaly stavět větší a větší nemocnice. Doktora byste tu ale tehdy nenašli – ošetřovali většinou sestry a bratři pomocí bylinek.
Asi o 400 let později došlo k dalšímu pokroku. Většina takových zařízení už spadala pod správu měst, lékaři byli přítomni stále a už se tam i operovalo. Nemocnice byly určeny nejen pro nemocné, ale také pro chudinu a staré lidi na dožití. Vznikaly také morové špitály.
V 18. století přišla nová éra, kdy se na nemoci přestalo pohlížet jako na boží trest, ale jako na něco, co se dá vyléčit. Vládci si začali uvědomovat, že potřebují zdravý pracující lid, a první nemocnice vznikla v Berlíně roku 1727. Místo velkých hal měly menší pokoje zhruba pro 12 lidí, ale byly často přeplněné, a o hygienických podmínkách se raději ani nemluví.
Nový typ nemocnic vznikl až o další léta později. Vzorem byla například nemocnice ve Vídni s 2000 postelemi, nejmodernější svého druhu v té době, výhradně pro nemocné. Zavedly se pravidelné vizity a nezapomínalo se ani na vzdělání lékařů.
Medicína dělala velké pokroky, zavedla se narkóza, což umožnilo provádět náročnější operace. Postupně vznikaly nové kliniky, třeba jen pro děti nebo ženy. Povolání lékaře bylo velmi vážené, ale i dost riskantní. Proto se začaly stavět nízké pavilony tak, aby do nich šlo světlo a čerstvý vzduch.
Pak přišla na řadu dezinfekce a úmrtnost se začala snižovat. Na začátku 20. století nemocnice konečně přestaly být děsivým místem a začaly poskytovat péči všem vrstvám obyvatel.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK