Lajka ve vesmíru
Když se řekne jméno Lajka, asi vás napadne její smutný osud, ale především to, že se jednalo o prvního živého tvora ve vesmíru. Deset let před ní se do vesmíru poprvé dostaly americké octomilky, o dva roky později pak opice Albert, opět ze Spojených států. Ani on však svou misi nepřežil, protože při zpáteční cestě selhal padák.
Příběh Lajky je výjimečný tím, že se jako první dostala až na oběžnou dráhu. Od začátku se ale vědělo, že není možné, aby se vrátila zpátky. Souboj mezi Ruskem a USA o to, kdo bude mít co první ve vesmíru, neustále rostl, a tak sovětský tým vybral toulavé psy. Bylo jich asi 14 a museli podstoupit náročný a utajený výcvik. Rozhodně nešlo o nic příjemného. Lajka například musela být několik dní v malé kleci, aby si zvykla na stísněné prostory, měla nutriční gely místo normálního jídla a čelila hlučným podmínkám simulujícím start rakety.
Vědci ale věřili, že kvůli svému předchozímu těžkému životu a klidné povaze bude pro let ideální. Mimochodem, její pravé jméno bylo Kudrjavka. Na Lajku ji přejmenovali až později.
Podle starších informací zemřela buď na nedostatek kyslíku, nebo kvůli otrávenému krmivu, které mělo zkrátit její trápení. Pravda je však jiná. Od narychlo zrekonstruovaného Sputniku se neoddělila první část, takže v kabině bylo místo původně plánovaných 15 stupňů přibližně 40 stupňů. Pes tak mohl být naživu maximálně sedm hodin.
Ale nebudeme končit smutně – Lajka dokázala, že živý tvor může na oběžné dráze vůbec přežít. O tři roky později do vesmíru letěly další dvě fenky, které se živé vrátily na Zem. A co je nejdůležitější? Lajka otevřela dveře do vesmíru pro prvního člověka.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK