Konec astronomického léta
1. září začal meteorologický podzim a dnes nastává ten astronomický. I když stále převládají teplé dny, zkracují se, a tím pádem je v noci více času, aby se vzduch ochladil. To je také důvod, proč už jsou rána tak chladná. Během září se den zkrátí až o hodinu a tři čtvrtě.
Babí léto se dělí na několik částí. To, co prožíváme nyní, se správně nazývá ludmilsko-matoušské pozdní léto, a po něm přichází tereziánské. Babí léto, které obvykle končí kolem 10.listopady.
Rovnodennost je zajímavá i z hlediska světových tradic. Například v Japonsku je to státní svátek, během kterého lidé navštěvují příbuzné a hroby. V Británii se zase slaví Den díků za sklizeň, tradice sahající až do dob Keltů.
Rovnodennost je výjimečná i pro zemské póly. Na severním pólu dnes začíná polární noc, která potrvá půl roku, zatímco na jižním pólu začíná polární den. K tomuto období se váže několik tradic – v minulosti se v tomto čase často konaly svatby, protože po sklizni bylo dostatek jídla pro bohaté hostiny. Lidé také na ohních opékali brambory a jablka a uklízeli své domovy, aby před zimou vyhnali vše zlé.
Léto je definitivně pryč, a tak je na čase pomalu vítat podzim.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK