KDE SE VZALY HRANOLKY
S tatarkou, kečupem nebo obojím? Brambory jsou vlastně zelenina, takže si hranolky dejte klidně bez výčitek. Třeba v Belgii mají hranolky vlastní muzeum, protože údajně vznikly právě tam. Sympatická je mi tahle země, Belgičané jsou na tuhle jejich specialitu patřičně hrdí a dát si je tam můžete jak v malých hranolkárnách, tak v luxusních restauracích.
Vegetariáni zbystřete, protože belgické hranolky nejsou nic pro vás – pro ty pravé je totiž typické smažení v hovězím tuku. Mimochodem, brambory do Evropy nepřivezl Kolumbus, ale Thomas Harriot, génius, který mimo jiné propagoval kouření tabáku, protože jeho účinky považoval za blahodárné.
Akorát pozor, když poprvé uspořádal bramborovou hostinu, málem to skončilo otravou. V Kolumbii mu totiž k nim zapomněli dát recept a kuchaři vařili ty listy, které jsou ale dost jedovaté. Nikdo to naštěstí nejedl, protože chutnají odporně.
Vařené brambory, jak je známe dnes, se objevily až v roce 1616 na hostině francouzského krále Ludvíka XIII.
Koho ale napadlo brambory usmažit jako první? O tom se dodnes vedou dlouhé spory mezi Francií, Belgií a Anglií. Všechny země mají své přesvědčivé důkazy, ale pravda je v nedohlednu. Dejte si je na všechny způsoby a uvidíte, co vám chutná nejvíc.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK