Den svatého Rufa
Jak moc dáte na pověry? V tento den byste totiž neměli dělat žádné domácí práce. Ani yměňovat žárovku nebo jezdit výtahem. Proč? Dnes sice slaví svátek Luděk, ale ve středověku byl tento den věnovaný svatému Rufovi, mučedníkovi, který žil v 1. polovině 1. století.
Potkal ho stejný osud jako ostatní křesťany a byl nepřáteli víry zabit. Ve středověku bylo toto datum u nás považováno za smolný den. Hned to vysvětlím.
S tímto datem se totiž pojí několik dalších událostí, například rok 1278 a bitva na Moravském poli, která trvala tři hodiny a pro nás nedopadla vůbec dobře. Český král Přemysl Otakar II., zvaný také jako Železný a Zlatý, zároveň nejmocnější panovník té doby, v tento den při bitvě zemřel, což nebylo vůbec běžné.
Mimochodem, jeho žena pak měla podivný románek právě s jedním z Vítkovců, kteří krále zradili a tím zapříčinili jeho smrt. Pro naši zem tak nastaly zlé časy, které inspirovaly Bedřicha Smetanu k sepsání slavné opery Braniboři v Čechách.
Roku 1346, tedy o 68 let později, opět ve stejný den, zemřel další český král, slepý Jan Lucemburský, a to v bitvě v 1. fázi Stoleté války. Bojoval spolu se svým synem Karlem IV. Když ostatní šlechtici viděli, že Jan Lucemburský zemřel, odvedli Karla IV. z boje pryč, aby nepřišli o druhého panovníka.
Původně chtěli odvézt i Jana Lucemburského, z toho ale rozhodně radost neměl a prohlásil: „Toho nebude, aby český král z boje utíkal.“ Nakonec na svatého Rufa svým zraněním podlehl a s ním i mnoho dalších českých šlechticů.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK