DEN LEVÁKŮ
Teď nechci nějak pochlebovat levákům, ale říká se, že to mají v životě těžší. Často jsou ale něčím výjimeční. Nejslavnějším levákem je určitě Bart Simpson, na paty mu ale šlape bruselský čůrající chlapeček, Barack Obama nebo princ William.
V královské rodině to mají mimochodem dědičné – levačkou byla i královna Viktorie nebo král Jiří VI., kterého znáte z filmu Králova řeč a který koktal údajně právě proto, že se ho snažili přeučit z leváka na praváka.
No a levou rukou by se vám podepsali například Angelina Jolie, Jim Carrey nebo Paul McCartney. Z Čechů pak třeba Petra Kvitová, Lucie Šafářová nebo Jiřina Bohdalová. A proč mají údajně leváci ve škole těžší podmínky?
Když opomineme to, že mnozí ještě pamatují, jak si rozmazávali pero po stránkách písanky hranou ruky, existují domněnky, že to má co do činění s pravou a levou hemisférou. Důkazy o tom nejsou, ale jména jako Mozart, Beethoven, Da Vinci nebo Michelangelo jako potvrzení možná stačí.
Přeučení na praváky se u nás zrušilo roku 1967, naše písmo je ale stále navržené vzhledem ke sklonu pro praváky. Nenadávejte proto svým ratolestem, že píší jako nohou – ono to chce grif. Navíc se leváci musí neustále přizpůsobovat. Vezměte si například otevírání dveří u auta, řadící páky, nůžky nebo fotoaparáty. A ta tvrzení, že má někdo „obě ruce levé“... Nemají to jednoduché, opravdu ne.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK