Den, kdy Kolumbus objevil Ameriku
Kryštof Kolumbus byl jedním z mála lidí, kteří věřili, že je Země kulatá. Navíc se v té době nevědělo, jak velký je Atlantik a jeho přeplutí mnozí považovali za nemožné a životu nebezpečné. To však neplatilo pro Kolumba, a tak si nechal zpracovat speciální mapy a obrážel evropské panovníky, aby získal lodě a peníze pro svou plavbu.
Mnozí mu ale nevěřili, ani španělská královna, která s plavbou sice souhlasila, stejně jako se smlouvou, která uváděla, že se Kolumbus stane guvernérem všech objevených oblastí a získá 10 % veškerých zisků, ale udělala to také proto, že příliš nevěřila, že se Kolumbus někdy vrátí živý.
Kolumbus si původně myslel, že mezi Evropou a Asií je to 700 km. Po šesti týdnech na moři, s pevninou v nedohlednu, kdy docházela pitná voda a posádka se pomalu začala bouřit, uviděl na obloze ptáky, a zanedlouho konečně i pevninu – dnešní Bahamy.
Kolumbus během své výpravy potkal pár místních obyvatel, které nazval Indiány, protože si myslel, že je v Asii. Během několika dalších měsíců ještě doplul na Kubu a Haiti, a poté se vrátil do Španělska. Přivezl s sebou zlato, brambory a také několik místních obyvatel, kteří s sebou přinesli dosud neznámý syfilis. Celkem do Ameriky doplul ještě třikrát a až do své smrti si myslel, že pluje do Asie.
Ve Spojených státech se tento den slaví jako „Columbus Day“ a je to státní svátek. Potomci místních obyvatel, tedy Indiánů, však toto výročí vnímají z jiného úhlu pohledu – jako začátek masového vymírání jejich předků. Po příjezdu Evropanů totiž přežilo jen asi 10 % původního obyvatelstva.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK