Atentát na Heydricha
V tomhle příběhu je všechno. Hrdinové, pomocníci, ale i zrádci a také jisté poslání. Jan Kubiš a Josef Gabčík. Dva parašutisté, kteří stojí za atentátem na jednoho z nejmocnějších mužů nacistické říše, génia zla, řezníka z Prahy nebo, podle slov Adolfa Hitlera, muže se železným srdcem. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich.
Byl to on, kdo vydával rozkazy na vyvražďování židů. A stál za takzvanou křišťálovou nocí a právě jeho měli za úkol Kubiš s Gabčíkem zlikvidovat. Vrátíme se ale na začátek. Jedné prosincové noci se z anglického letadla snesly dva padáky kousek od Prahy. Původně ale měly přistát u Plzně a tak začaly první komplikace.
Parašutisté se tak skrývali v lomu a díky velkému štěstí si je na starost vzal Jan Zelenka. Ten jim poskytl bydlení, oblečení, jídlo a tak měli budoucí hrdinové, kteří se zapsali do dějin, čas na to, svůj plán dotáhnout do konce. Během těch pár měsíců žili naprosto normálně. Získali falešné doklady, potravinové lístky, chodili do kaváren nebo třeba na hokej.
Heydrich mezitím každý den dojížděl stejnou cestou asi 20km na Pražský hrad. Roku 1942 jel ale naposledy. V zatáčce na něj čekaly Kubiš s Gabčíkem. Gabčík ale nevystřelil, a tak Kubiš do auta hodil granát. Celé to trvalo pouhých 20 vteřin a Heydrich byl ihned převezen do nemocnice na Bulovce.
Zranění nevypadalo vážně. Povoláni byli ti nejlepší nacističtí lékaři, a přestože se jeho stav lepšil, osm dní po atentátu zemřel.
Akce Anthropoid se tak stala úspěšnou, Hitler byl vzteky bez sebe. Nechal vypsat královskou odměnu a začalo peklo na zemi. Heydrichiáda. Stálo to přes 5000 životů, jména popravených pak každý den ohlašovali rozhlasem a v novinách.
Pak přišel na scénu Karel Čurda, který jednou v novinách přečetl mezi popravenými i jméno své snoubenky a šel všechny udat. Za to získal 5 milionů korun, byt na vinohradech o novou německou manželku. Asi víte, jak to s nimi dopadlo. Když pro ně přijeli němci do krypty kostela, kde se skrývali, nakonec svůj několikahodinový boj prohráli. Hitler válku prohrál taky. Ovšem mnohem, mnohem později.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK