Alois Rašín
Zanedlouho oslavíme další narozeniny naší republiky. Kdo ale přesně řekne, co té první republice předcházelo?
Jedním z lidí, kteří výrazně ovlivnili podobu prvorepublikového Československa, byl Alois Rašín. Asi se vám vybaví, že byl prvním ministrem financí. To je správná odpověď. Nicméně ministrem byl poprvé necelých 8 měsíců, a přesto stihl důležité věci, jako například přejít z rakouské měny na českou nebo uzavřít hranice a udržet ekonomickou stabilitu.
Když se stal ministrem financí znovu, byl ve funkci něco málo přes 4 měsíce, a pak byl před domem zastřelen. Který Pražák by si mohl vzpomenout na Rašínovo nábřeží, které se tak pojmenovalo už rok po jeho smrti.
Každopádně zrovna tenhle kousek Prahy byl od té doby několikrát přejmenován. Jeho portrét se objevil i na bankovkách, ty už dnes ale mladá generace nepamatuje.
Vrátíme se ale ještě na chvilku zpátky. Podle Wikipedie měl Rašín jedno dítě, to ale není pravda. Děti měl celkem 3. Do historie se nejvíc zapsalo jedno z nich, a to Ladislav Rašín.
Poté, co mu zavraždili otce, slíbil, že půjde v jeho stopách. Nakonec byl v roce 1939 zatčen gestapem a poté, co prošel několika věznicemi, zemřel krátce před příchodem americké armády.
Zpátky k Aloisovi: patřil mezi pět mužů, kteří 28. října. Zajímavé je, že Masaryk tuto pětici mužů, kteří vyhlásili samostatný stát, pozval při oslavách roku 1919 na večeři. Kromě Rašína. Masaryk údajně Rašína moc nemusel, přesto prý 4 dny před jeho smrtí, kdy Rašín bojoval o život, nespal a po jeho smrti celou noc proplakal.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK