MENU

Světový den panenek

Lifestyle
Světový den panenek

Věděli jste, že existuje Světový den panenek? Že ne? Slaví se vždy druhý čtvrtek v červnu. Tradice Světového dne panenek sahá až do roku 1828, kdy ho zavedla Mildred Seeley. Americká podnikatelka a vášnivá sběratelka panenek, která o svém koníčku napsala i spoustu knih. Mimo jiné zbudovala rozsáhlou síť lidí s podobnými zájmy.

Tento den je věnován oslavě panenek a radosti, kterou přinášejí dětem i dospělým. Panenky pocházejí z různých kultur a mohou být vyrobeny z různých materiálů, od jednoduchých ručně vyrobených panenek až po luxusní sběratelské kousky.

Pojďme se společně podívat na některé z důležitých milníků.

Nejstarší dochovaná panenka pochází z Mezopotámie a byla vyrobena z alabastru. Ve starém Egyptě byly panenky používány už kolem roku 2000 př. n. l.

Panenky s pohyblivými končetinami a detailním zpracováním se objevily kolem roku 200 př. n. l.

V roce 1873 se už porcelánové panenky produkují ve velkém a stávají se světovým fenoménem.

Píše se rok 1959 a na trh přichází panenka Barbie, která s sebou nepřinesla nic menšího než revoluci. Barbie už není miminko, o které se malá majitelka stará a hraje si na maminku. Barbie ovládá množství povolání jako topmodelka, zpěvačka, sportovkyně nebo lékařka. Vlastní svůj dům i koně a u toho je ještě krásná. Barbie tak pro mnohé značí i feministickou ikonu.

Jak můžete oslavit Světový den panenek?

  • Vyrobte si panenku: Vytvořte si vlastní panenku z látky, výplně a nití.
  • Hledání panenek: Prozkoumejte místní bazary a obchody se starožitnostmi. Třeba najdete unikátní kousek a k tomu i nový koníček.
  • Darujte panenku: Ať už máte v okolí nějaké malé dítě, které si s panenkami rádo hraje, anebo dospělého, kterému v životě trochu hravosti schází, tento den je ideální příležitostí je obdarovat a vykouzlit jim tak úsměv na tváři.
  • Běžte na výstavu: Podívejte se, zda se ve vašem okolí zrovna nekoná výstava zaměřená na panenky a vraťte se na chvíli do bezstarostných dětských let.

Světový den panenek je příležitostí k připomenutí významu panenek a k oslavě jejich kulturního a historického významu. Oslavit ho můžete, ať už jste dítě, sběratel, nebo si prostě rádi hrajete.

Autor článku:
Adéla Zahradníčková
Adéla Zahradníčková,  redaktorka. Rádia Blaník si cením za propagaci českých umělců a umělkyň. A svými články na webu chci podpořit nejen tyto naše hodnoty.   

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Ironic
ALANIS MORISSETTE
Ironic - ALANIS MORISSETTE
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Říkej mi
PETRA JANŮ
Říkej mi - PETRA JANŮ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Štěstí je krásná věc
RICHARD MÜLLER
Štěstí je krásná věc - RICHARD MÜLLER
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.