OBYTŇÁKEM NA SEVER XVI.
I dnes vás Petr Slíva zdraví z obytňáku Weinsberg ze Sedlčan. Z pohledu od nás z ČR zdraví ze severu, pro Petra a jeho posádki, kteří mají ještě v uších Severní ledový oceán, už více méně na jihu, i když pořád ještě kousek nad švédským Stockholmem.
Včera je po ranním koupání v dalším studeném jezírku, které v porovnání s tím, co bylo o více než 1500 km výš na severu, působilo jako termální koupele, čekala cesta přes visutý most Hogakustenbron, o kterém už mluvil, směr Uppsala. Uppsala je historické univerzitní město kousek nad Stockholmem. O něm však Petr poví až zítra, protože jeho prohlídku si naplánovali na dnešek.
Včera zakotvili na okraji Uppsaly v tzv. Staré Uppsale, kde je skvělé muzeum věnované vikingskému a vendelskému období, tedy éře mezi stěhováním národů a dobou vikingskou. Opět se setkali se skvěle udělaným muzeem, což je ve Skandinávii již standardem. Překvapilo by je, kdyby to bylo jinak. K tomu měli průvodkyni se skvělou angličtinou a hlavně jim předala plno informací, kterým rozuměla, takže to nebylo jenom memorování naučeného textu.
Muzeum doplňuje venkovní část tvořená pohřebními mohylami. Stojí za to to vidět a vyhradit si na to čas. Vstupné je v přijatelné výši 150 švédských korun za dospělého a dítě zdarma. Když to vynásobíte zhruba dvěma, máte cenu v českých korunách.
A tím se Petr dostal k placení ve Skandinávii. Zatímco Švédsko, Dánsko a Norsko si ponechaly svou korunu, Finsko přešlo mezi prvními zeměmi na euro. Hotovost v severských zemích prakticky nepotřebujete, na všech místech zaplatíte kartou, včetně stánkařů. Naftu a benzín už si prakticky jinak nekoupíte, protože valná většina čerpacích stanic je samoobslužná. Švédská legislativa umožňuje maloobchodníkům, restauracím a jiným firmám odmítnout přijímání hotovosti a čím dál víc jich toho využívá, takže někde už prostě penězi nezaplatíte.
Na noc včera zakotvili u jezera poblíž Uppsaly, zřejmě hodně populárního, protože byli poslední obytňák, který se ještě vešel. O Uppsale Petr poví více zítra.