Jak se chránit před povodněmi
Českou republiku zasáhly vydatné srážky, které se na našem území udrží až do konce týdne. Nejvíce by mělo pršet během soboty. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky.
Jak se správně zachovat, pokud i ve vašem okolí hrozí povodně?
1. Důležité je se připravit.
Občanům v záplavových oblastech, pro které platí výstrahy ČHMÚ, Hasičský záchranný sbor ČR doporučuje, aby se připravili na možnost evakuace. Důrazně také varujeme, aby lidé za žádných okolností neriskovali sjíždění rozvodněných toků. Vyhněte se cestování do rizikových oblastí.
A co by mělo být součástí evakuačního zavazadla?
Ujistěte se že máte: Doklady, hotovost či bankovní kartu, potřebné léky a mobilní telefon. Chybět by vám neměla také powerbanka, základní trvanlivé potraviny (nejlépe v konzervách, na dva až tři dny), nůž, toaletní a hygienické potřeby, nádobí, pojistné smlouvy a cennosti, náhradní oděv a obuv, přikrývka či spací pytel, zápalky, přenosná svítilna, knihy a stolní hry nebo hračky.
Zavazadlo poté označte visačkou se jménem a adresou.
2. Zůstaňte informovaní.
Například prostřednictvím veřejnoprávních médií, sociálních sítí HZS krajů, sociálních sítí a dalších komunikačních kanálů svých obcí, ČHMÚ. Sledujte jak místní zpravodajství, tak varování o počasí.
3. Mějte dostatečnou zásobu pitné vody.
4. Nabijte si mobilní telefony, nabijte a připravte si power banky.
5. Respektujte případné pokyny IZS.
6. Nepřibližujte se k rozvodněným vodním tokům.
7. Pozor na padající stromy a sesuvy půdy.
8. Pro ochranu majetku můžete romístit i pytle s pískem.
Pokud vás v minulosti povodeň již zasáhla, vyneste cennosti do vyšších pater.
Výzvy k evakuaci vyslechněte vždy a okamžitě. Podňová situace může být nepředvídatelná a často se velice rychle mění. Doba, po kterou je ještě možná bezpečná evakuace, tak může být i velmi krátká.
Před odchodem z domu doporučujeme vypnout uzávěr vody a přívod plynu. V případě, že hrozí zaplavení objektu, doporučujeme vypnout i pojistky. V okolí nenechávejte snadno odplavitelné předměty ani nebezpečné látky a chemikálie.
A nezapomeňte ani na své blízké. Zvláště na starší osoby v rizikových oblastech. Pomozte jim se připravit pro případ evakuace a informujte je o aktuálních výstrahách.
A co po povodních?
Pokud vás postihne povodeň a potřebujete pomoc s úklidem a vysoušením domu, první krok je nechat si dům zkontrolovat odborníky – musí se prověřit statika, rozvody elektřiny, vody a kanalizace. Důležité je také vše důkladně zdokumentovat (vyfotit či ideálně i natočit) a nahlásit škody své pojišťovně. V přípaadě zatopení sklepních prostor, změřte úroveň hladiny zaplavení objektu a postiženou plochu.
U zasažených potravin postupujte podle pokynů hygienika a informujte se, kde lze získat humanitární pomoc. Můžete se obrátit na obecní nebo městský úřad a neziskové organizace, které často nabízejí pomoc nebo zapůjčení vysoušečů.
Po zatopení domu je potřeba vyčkat, až klesne hladina spodní vody, jinak by mohlo čerpání vody poškodit zdi domu. Zničte všechny potraviny, plodiny a uhynulá zvířata, která přišla do kontaktu s vodou. O výskytu uhynulých zvířat informujte hygienika.
Pro pomoc se zajištěním základních potřeb (potraviny, oblečení, čistící prostředky) a s úklidem se obraťte na humanitární organizace nebo obecní úřad. Zkontrolujte, zda je pitná voda bezpečná, než ji začnete používat, a pokud máte studnu, nechte ji vyčistit. Nezapomeňte také na dokumentaci škod a jejich nahlášení pojišťovně.
Pokud vám hasiči budou odčerpávat vodu ze sklepa kvůli povodni nebo jiné podobné události, je tento zásah zdarma, protože se jedná o ohrožení zdraví, života nebo majetku.
V České republice jsou pro tísňová volání vyhrazena tato telefonní čísla: 150 Hasičský záchranný sbor ČR, 155 Zdravotnická záchranná služba, 158 Policie ČR.
Zdroj informací zde.