JAK SE CHOVAT BĚHEM BOUŘKY
Lifestyle
Parné letní dny s sebou přináší i silné bouřky. Měli bychom znát základní pravidla, jak se chovat, abychom nepřišli k úhoně.
Pokud se v době bouřky nacházíte venku
- Schovejte se do bezpečného úkrytu.
- Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem.
- V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.
- Rozhodně se neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez hromosvodu (např.staré hájence).
- Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch.
- Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu.
- Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních.
- Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe - na zem si rozhodně nelehejte.
- Nezdržujte se vblízkosti řek a potoků nebo na podmáčené půdě.
- Za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty.
- Při pobytu v přírodě během bouřky neutíkejte ani se neschovávejte pod osamocenými stromy.
- Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu.
- První pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž, apod.
Zdroj: HZS ČR